Czy żużel od zawsze był popularny?
Żużel to sport z bogatą historią, który zrodził się w Australii i rozwinął w Europie, a w Polsce zyskał ogromną popularność. W artykule odkryjesz, jak wyglądały pierwsze zawody w naszym kraju oraz jakie znaczenie ma liga żużlowa dla polskiego sportu. Poznasz również zasady rozgrywek i najważniejszych zawodników, którzy zapisali się w historii tego fascynującego sportu.
Czym jest żużel i jego początki
Żużel, znany także jako speedway lub czarny sport, to specyficzna odmiana wyścigów motocyklowych rozgrywanych na eliptycznych torach. Sport ten charakteryzuje się dynamicznymi biegami, w których zawodnicy pokonują kilka okrążeń na specjalnie przygotowanych motocyklach żużlowych. Tego typu motocykle nie posiadają hamulców, a ich konstrukcja umożliwia szybkie pokonywanie zakrętów na sypkiej nawierzchni żużlowej, wykonanej najczęściej z sjenitu lub granitu.
Historia żużla od Australii do Europy
Początki żużla sięgają początku XX wieku, kiedy to w Australii powstały pierwsze zawody typu dirt-track. W 1923 roku w miejscowości West Maitland rozegrano pierwsze wyścigi w formie zbliżonej do współczesnej. W Europie pierwsze udokumentowane zawody odbyły się w 1927 roku w Manchesterze, a wkrótce potem w High Beach pod Londynem.
Rozwój tej dyscypliny w Europie zapoczątkowali pionierzy, tacy jak Lionel van Praag i Alfred Weyl. Żużel szybko zdobył popularność w Wielkiej Brytanii, a następnie rozprzestrzenił się na inne kraje, w tym do Polski, Czech i Szwecji.
Pierwsze zawody żużlowe w Polsce
W Polsce pierwsze zawody żużlowe rozegrano w latach 30. XX wieku. Początkowo sport ten nie był szeroko znany, jednak szybko zyskał uznanie wśród miłośników sportu motorowego. Polska stała się jednym z ważniejszych ośrodków rozwoju żużla w Europie Środkowej.
Z biegiem lat powstały tu profesjonalne tory żużlowe i kluby, które zaczęły odnosić sukcesy także na arenie międzynarodowej, a sport zaczął mieć wpływ na zakłady sportowe. To właśnie w Polsce wykształciło się wiele pokoleń znakomitych żużlowców.
Żużel w Polsce i na świecie
Obecnie żużel jest uprawiany w około 30 krajach, jednak szczególną popularność osiągnął w Europie Północnej i Środkowej. Sport ten rozwija się również w takich krajach, jak Australia, Nowa Zelandia czy Stany Zjednoczone. Jednak to właśnie Polska należy do ścisłej czołówki pod względem liczby kibiców i poziomu rozgrywek.
Popularność żużla w Polsce i Europie
W Polsce żużel stał się jednym z najbardziej lubianych sportów. Według badań, w wielu regionach cieszy się większym zainteresowaniem niż piłkarska Ekstraklasa. Największe ośrodki żużlowe znajdują się w takich miastach, jak Leszno, Zielona Góra czy Gorzów Wielkopolski. Zawody przyciągają tysiące kibiców na trybuny.
-
Popularność żużla w Polsce utrzymuje się od kilku dekad.
-
Sport ten skupia się głównie w określonych regionach kraju.
-
W innych państwach, jak Wielka Brytania czy Szwecja, żużel również ma długą tradycję i własne ligi.
W pozostałych częściach świata sport ten nie zdobył tak silnej pozycji, choć regularnie organizowane są międzynarodowe turnieje.
Bukmacherzy dostępni na stronach etoto.pl i blog.etoto.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.
Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.
Artykuł sponsorowany