driverprogram.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, mechanice i poradach dla użytkowników samochodów.

Mechanika

Podstawowe typy nadwozia w samochodzie

Podstawowe typy nadwozia w samochodzie

Typy nadwozia samochodu ma zasadnicze znaczenie przy wyborze samochodu. Od niego zależy bryła i ogólny wygląd pojazdu. Z naszego artykułu dowiesz się:

  • czym jest nadwozie,
  • jak rozpoznać typ nadwozia samochodu,
  • jakie są najpopularniejsze typy nadwozia .

Co to jest nadwozie samochodu?

Nadwozie samochodu to zewnętrzna część pojazdu, która stanowi jego obudowę i chroni pasażerów oraz ładunek przed warunkami atmosferycznymi oraz innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Nadwozie składa się z ramy, karoserii, drzwi, okien, dachu, maski i bagażnika. Na ramie podwozia spoczywa ciężar całej struktury nośnej. Jak wspomniano, od rodzaju nadwozia zależy obrys samochodu, dlatego warto poznać ich cechy charakterystyczne, aby nabyty samochód spełniał oczekiwania estetyczne i użytkowe.

Typy nadwozia z dużym bagażnikiem

Nadwozie typu sedan do dziś kojarzy się z atrakcyjnymi limuzynami. Jak wygląda linia klasycznego sedana? To sylwetka czterodrzwiowego auta z osobnym bagażnikiem. Obrys samochodu tworzy prostokąt, co jest charakterystyczną cechą tej linii konstrukcyjnej. Ten typ nadwozia potrafi wyglądać bardzo atrakcyjnie, zwłaszcza na tle egzemplarzy sedanów klasy D. Cechuje je bogate wyposażenie , przestronne schowki. Droższe modele posiadają mocniejsze silniki połączone z systemami wspomagającymi jazdę, co zbliża ich właściwości jezdne do klasy samochodów Gran Tourismo.

Nadwozie kombi

Nadwozia kombi to typ nadwozia samochodowego, którą charakteryzuje dodatkowa przestrzeń bagażowa za tylnymi fotelami. Najczęściej ma ona postać otwartego bagażnika, który jest połączony z kabiną pasażerską. Klapa bagażnika jest odpowiednio większa, aby swobodnie korzystać ze schowków bagażowych. Nadwoziem typu kombi mogą się cieszyć wszyscy kierowcy, którzy potrzebują samochodu o większej przestrzeni i ładowności.

Nadwozie typu hatchback

Nadwozie typu Hatchback to samochód z otwieraną tylną klapą, która umożliwia łatwy załadunek i rozładunek bagażu. To samochody kompaktowe bardzo charakterystyczne dla aut miejskich. Dzięki skróceniu komory silnika zmniejszają się rozmiary samochodu. Daje to lepsze możliwości manewrowania i sprawia, że ten rodzaj nadwozia świetnie sprawdza się w przestrzeni miejskiej.

Czym jest nadwozie typu SUV i crossover?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat ogromną popularność zdobyły samochody z nadwoziem typu SUV . Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się skrót od Sport Utility Vehicle, czyli pojazd sportowo-użytkowy. Często powstają na bazie popularnych hatchbacków. Charakteryzują się dobrymi właściwościami terenowymi. Posiadają większą przestrzeń w kabiny pasażerskiej, podwyższone nadwozie i zwiększony prześwit , umożliwiający łatwiejsze pokonywanie trudnych terenów. Te rozwiązania istotnie zwiększają poziom komfortu podróżowania. Przestrzeń ładunkowa jest również spora wynosi co najmniej 500 litrów. Niektóre „suvy ” potrafią mieć wręcz imponującą przestrzeń bagażową, nawet do 2000 litrów, jeżeli tylne siedzenia zostaną złożone . Ten rodzaj nadwozia cieszy się dużym wzięciem przez wysoki komfort jazdy i przestronne wnętrze . To idealne połączenie wygody z użytecznością.

Czym jest nadwozie typu MPV ?

Samochód MPV (ang. Multi-Purpose Vehicle) to pojazd, który łączy w sobie cechy różnych typów nadwozi, takich jak kombi, minivan lub SUV. Jaki rodzaj nadwozia dla samochodu rodzinnego? Przestrzeń pasażerska w tej konstrukcji poszerzona jest o dodatkową ilość miejsca dla pasażerów, często z trzecim rzędem foteli. Bryłę samochodu charakteryzuje je długie nadwozie i pojemny bagażnik. Przez swoje rozmiary jest nieco mniej komfortowy w manewrowaniu i parkowaniu. Samochody MPV są jednak bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi, które potrzebują dużo miejsca na bagaże, wózek i inne potrzebne rzeczy.
Czym jest nadwozie typu coupe, kabriolet?

Nietypowe typ nadwozia – coupe i pickup

Samochody typu Coupe posiadają zwykle dwoje drzwi a ich linia dachu jest niższa niż sedan. Zbudowane są na bazie aut sportowych bez stałego dachu. Ze względu na swoją budowę i przeznaczenie, nie mają takiej funkcjonalności pojazdu jak hatchbacki czy SUV-y. Coupe charakteryzuje się mniejszą ilością miejsc siedzących w kabinie niż standardowe samochody, co wpływa na ich wygląd i sportowe właściwości jezdne. Jego odmianą jest kabriolet , czyli samochód z otwieranym dachem, umożliwiający jazdę na powietrzu.

Czym jest nadwozie typu pickup?

Pickup samochód osobowo-terenowy z platformą za skrzynią ładunkową z tyłu. Charakteryzuje się on przede wszystkim dużą przestrzenią ładunkową, która umożliwia przewóz różnego rodzaju materiałów i urządzeń, takich jak meble, narzędzia, maszyny czy materiały budowlane.Pickupy często są wykorzystywane w rolnictwie, budownictwie, przemyśle czy usługach komunalnych. Jednak ze względu na swoją popularność i uniwersalność, są także chętnie kupowane przez zwykłych kierowców, którzy potrzebują większej przestrzeni ładunkowej niż oferują tradycyjne samochody osobowe.

Udostępnij